Native ve Hybrid ile Mobil Uygulama

Native ve Hybrid ile Mobil Uygulama

Native ve Hybrid ile Mobil Uygulama

Native ve Hybrid App 2018

 

 

Mobil uygulama geliştirmeniz için kullanıcı deneyimi, işletmeniz için düşündüğünüzden daha önemlidir.

Son on yıldan bu yana, mobil uygulama geliştirme , inovasyonun önemli bir parçası haline geldi. Akıllı telefon cihazlarına yönelik artan taleple birlikte, şirketlerin çoğu, pazar akışlarını artırmak için iş akışlarında mobil uygulamalar barındırıyor.

Şirketler, mobil uygulamaların ve özellikle de native ve hybrid uygulamaların geliştirilmesine atlamak istiyorlarsa farklı işlem türleri hakkında ayrıntılı planlama yapmak zorundadır. Uygulama geliştirmeye başlamadan önce, uygulamayı oluşturmak ve dağıtmak istedikleri yola karar vermek gerekir.Uygulamanızın geliştirilmesine yönelik ön araştırma sırasında, native ve hibrit uygulamalara göre yapılabilecekler gibi birkaç soruyla karşılaşırsınız. En iyi yerel mobil uygulama geliştirme veya karma mobil uygulama geliştirme platformu hangisidir? Bu soruların cevapları aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

 • Mobil Uygulaması Hızı
 • Mobil Uygulama Geliştirme Bütçesi
 • Uygulamada gerekli özellikler

Daha iyi bir karar vermek için, doğal vs hibrit uygulamasını tartışalım. Ayrıca, hybrid uygulamaların avantajlarına ve yerel uygulamaların avantajlarına bir göz atın.

 

 

 

Hybrid Geliştirme

Hibrit bir mobil uygulama, HTML5, CSS ve JavaScript kullanılarak oluşturulmuş ve yerel bir kapsayıcıya sarılmış bir programdır, ancak HTML5’ten farklı olarak, dil ile çalışan uygulamalar için Flutter ve daha fazlası gibi bazı ilerlemeler vardır. Size yardımcı olabilecek bir dizi yerel web çerçevesi vardır. içinde Hybrid Geliştirme .

Hybrid Uygulamaların Avantajları:

 • Hybrid Geliştirme Daha Hızlıdır
 • Hybrid mobil uygulaması bakımı kolay ve basittir
 • Çapraz platform kullanıcı arayüzü
 • Cihaz dosya sistemi ile entegrasyon
 • Tek bir kod ile çoklu platform uygulama geliştirme

 

 

 

Native Mobil Uygulama Geliştirme

Native mobil uygulama, belirli bir işletim sistemine sahip cihazlar için belirli bir programlama dilinde programlanmış bir programdır. Yerel mobil uygulama geliştirme kolaydır ve ayrıca bir çok kaynak mevcuttur. Örneğin, bu uygulamalar işletim sistemi özelliklerinden ve o platformda zaten yüklü olan diğer program araçlarından yararlanabilir. Ayrıca iletişim listesi, kamera, galeri ve daha fazlası gibi çeşitli telefon işlevlerine de erişebilirler. Genellikle, yerel mobil uygulamalar makine koduna derlenir. Bu hükümler, bir mobil cihazda en iyi performans gösteren yerel uygulamalara yardımcı olur. 
Native mobil uygulama geliştirme kolay olsa da ve birçok kaynak mevcut olsa da, herkes için kolayca anlaşılabilir olmayabilir. Her platform için kod, her platform için hybrid geliştirmede tek kodun çalıştığı yerlerde yeniden yazılmalıdır. Aynı kalan tek şey mantıktır, ancak dil API’leri ve geliştirme süreci değişebilir. Bazen bu süreç karmaşık uygulamalar için uzar.

Yerel Uygulamaların Avantajları:

 • Daha yüksek güvenilirlik derecesi
 • Yerel özellikler en iyi şekilde kullanılabilir
 • Native mobil uygulama, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı işlemleri destekler
 • Basit ama daha iyi kullanıcı deneyimi ve hızlı performans
 • Yerel SDK’lar, yerel eklentilerin karmaşıklığı olmadan cihaz özelliklerine erişmeye izin verir

Bu uygulamalar belirli bir İşletim Sistemi için oluşturulabileceğinden, uygulamanın yinelenen sürümlerini oluşturmak için bir şirket veya kuruluş gereklidir. Böylece, çoklu platformlarda çalışabilir. Örneğin, mobil cihazlar için video oyunları çoğunlukla yerel mobil uygulama geliştirmenin sonucudur.

Birbiriyle karşılaştırarak native ve hybrid uygulaması hakkında daha fazla tartışalım!

 

 

Hybrid Uygulama veya Native Uygulama

 

Mobil uygulama geliştirme için gereken maliyet ve zaman

Hibrit geliştirme, gelişimleri için daha az zaman alır ve native mobil uygulama geliştirme ile karşılaştırıldığında nispeten daha düşük fiyatlarla geliştirilir. Native mobil uygulamaların kötü olduğu, native ve hybrid uygulamaların kendi avantajları olduğu anlamına gelmez.

Kullanıcı deneyimi

Native mobil uygulamalar, tek bir uygulama mağazası için özel olarak tasarlandıkları için en iyi kullanıcı deneyimini sunar. Ekran boyutu optimum bakım ve böylece donanım yetenekleri alınır. Bununla birlikte, hybrid uygulamalarla, tüm platformlar için tek bir uygulama koduyla iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak imkansızdır.

Ücretli veya ücretsiz uygulamalar

Native mobil uygulamalar en iyi kullanıcı arayüzüne sahip olduğundan, ücretli uygulamalar genellikle tavsiye edilir. Ancak ücretsiz uygulamalar karma uygulamalar olarak oluşturulabilir.

Sonuç

Yerel ve karma uygulamaların, "yerel ve karma uygulama" bölümünde listelendiği gibi kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Platform seçiminin nihai kararı tamamen şirketin gereksinimlerine bağlıdır. Gereksinimleri dikkate aldıktan sonra, fikirlerinizi kabul edecek mobil uygulama geliştiricileri ile iletişime geçmeniz tavsiye edilir. 
Kalıcı bir şirket içi kurulumunu işe almak yerine uygulama geliştirme hizmetini dışarıda bırakmak her zaman daha iyidir. Ayrıca, bu yaklaşım uygulamanızın doğal bir geçiş gibi görünmesini ve hissettirilmesini sağlayacaktır. 

 

Ekibimiz sizin fikriniz için doğru uygulamayı seçmenize yardımcı olacaktır.