SEO Uyumlu Makale Nedir, Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Nedir, Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Nedir, Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Nedir, Nasıl Yazılır?

 

SEO uyumlu makale, günümüzde kurumsal web siteleri, e-ticaret siteleri ve blog siteleri için en önemli ögelerden birisi haline gelmiştir. Gerek kullanıcı deneyimi açısından gerekse arama motorları gözünden altın değeri taşımaktadır. Bu nedenle SEO uyumlu içerik üretimi hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneriyoruz.

 

SEO Nedir?

 

SEO ya da Türkçe açılımıyla arama motoru optimizasyonu, web sitelerinin arama motoru kriterlerine uygun olarak tasarlanmasıdır. İç SEO ve dış SEO olarak ikiye ayrılmaktadır. SEO uyumlu içerikler ise iç SEO konusudur. Bu nedenle yalnızca içerik üretiminden ibaret olmayan SEO, birçok kritere göre açıklanabilir. Ancak bu yazımızda SEO konusunun “içerik üretimi” kısmına değineceğiz. Öncelikle SEO uyumlu makale yazarken hangi anahtar konulara dikkat etmelisiniz bunları listeleyelim, daha sonrasında pratik ipuçlarından bahsedelim.

 

SEO Uyumlu Makale Nedir?

 

SEO uyumlu makale, bir web sitesi içeriğinin arama motoru kriterlerine (SEO) göre hazırlanması işlemidir. Profesyonel olarak hazırlanması gereken bu içeriklerde; anahtar kelime, başlık, iç linkleme ve makale uzunluğu gibi birçok kritere uyulması şarttır. Bu nedenle SEO uyumlu bir makalede aşağıdaki kriterlere dikkat etmek gerekir:

 

  • SEO uyumlu makale en az 300 kelime olmalıdır. Google, bir kullanıcın sitede en az 2 dakika boyunca sörf etmesini istemektedir. 300 kelimenin okunması süresi de yaklaşık olarak 2 dakikadır. Bu sayede kullanıcıların en azından yüzeysel de olsa bilgi edinmesi amaçlanmalıdır. Cornerstone yani köşetaşı içeriklerinde ise bu sayı en az 900 kelime olmalıdır.
  • Mutlaka bir anahtar kelime seçimi yapılmalıdır. Bu anahtar kelime hem yazıyı çok iyi özetlemeli hem de kullanıcıların aradığı kelimelerden seçilmelidir. Bu işlemi SemRush gibi platformlar aracılığıyla ya da Google Trends aracılığıyla tamamlayabilirsiniz. Zira anahtar kelime seçme aşaması uzmanlık bilgisi gerektirmektedir.
  • Yazıda mutlaka bir iç link bulundurulmalıdır. Bu sayede site içerisindeki akış sağlanacak ve kullanıcıların sitenizde daha fazla yazı okuması mümkün olacaktır.
  • Yazı sadece arama motoruna değil, kullanıcılara da hitap etmek zorundadır. Bu nedenle arama motoruna uygun olması için kullanıcı deneyimi göz ardı edilmemelidir.
  • Yazılarda mutlaka görsel barındırılmalıdır. Çünkü bazı durumlarda binlerce kelimenin anlatamadığını tek bir görsel anlatabilir. Seçilecek olan görseller ise özgün olmalıdır ve açıklama metni içermelidir.
  • En az bir altbaşlık içermelidir. Bu alt başlıkta mutlaka anahtar kelime yer almalıdır ve alt başlık hiyerarşisine dikkat edilmelidir. Bu alt başlık, yazının anlam akışını bozmayacak şekilde yerleştirilmelidir.

 

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

 

SEO uyumlu makale yazmak için yukarıdaki arama motoru kriterlerine dikkat etmek gerekir. Ancak SEO uyumlu içerik üretirken tek kriterler bunlar değildir. En önemli kriter, kullanıcının kriterleridir. Yazınız sadece arama motorlarına hitap ederse kullanıcı bu yazıyı okumak istemeyebilir. Arama motorlarının istediği de bu değildir. Yazınız mutlaka açık, anlaşılabilir ve eğitici olmalıdır. Bu nedenle SEO uyumlu makale üretimi konusunda uzman desteği şarttır. Link inşası ya da anahtar kelime seçimi kadar, yazının özgün ve kullanıcıya hitap ediyor olması da önemlidir.