Sosyal Medya Platformları Kapanıyor mu ?

Sosyal Medya Platformları Kapanıyor mu ?

Sosyal Medya Platformları Kapanıyor mu ?

Sosyal Medya Platformlarına yapılacak yaptırımlara başlandı. Bu yaptırım kararlarından ilki olan 10 milyon dolar ceza Facebook, Twitter ve İnstagram gibi firmalara kesildi. 

Temmuz ayında Meclisten geçen yasa ile sosyal medya firmalarının Türkiye de temsilci bulundurmaları zorunluluğu duyurulmuştu. Yasa yürütmeye 1 Ekim gibi girmesi ile birlikte Facebook, Twitter ve İnstagram gibi sosyal medya platformlarına da ilk cezalar kesilmiş oldu. 5 aşamalı olan yaptırım planı ile birlikte ilk ceza miktarı olarak taraflara 10 milyon TL ceza kesilerek 30 gün ek süre verildi. Eğer ki bu ek süre içerisinde hala temsilci barındırmalarsa 30 milyon TL ceza kesilmesi gündeme gelecek.

Sonrasında sırası ile takibinde verdikleri sosyal medya reklam verilmesi hizmeti durdurulacaktır. Bu da sadece Sosyal Medya üzerinden satış yapan firmaları da etkileyeceğe benziyor. Kısa süre kalan bu durumda firmalarında kendilerine alternatif satış kanalları ayarlaması zarara uğramalarını giderecektir. Çünkü bu 3 aşama sonunda hala temsilci barındırılmaması durumunda Sosyal Medya Platformlarına karşı artık daha ciddi boyut olan internet trafiklerinin daraltılması uygulaması yapılacak ilk olarak %50 daha sonrasında %90 oranında trafik bantları daraltılacaktır. 

İnternet Trafik ne demektir ?

İnternet sitelerinin site ziyaretleri neticesinde bir trafik alanı mevcuttur. Bu trafikler internet sitesi üzerindeki görsel,video vb görüntülemelerin kullanıcılar tarafından görüntülenme esnasına denir. Bu görsel, video vb gibi içeriklerin mb cinsinden büyüklüğü trafiğin boyutunu arttırmaktadır. 

Bu göz önüne alındığında trafik daraltılması, sosyal medya platformlarına erişimi kısıtı olmasa bile girilmesi imkansız hale getirip içerisindeki görsel, videolarında görüntülenemez hale gelmesini sağlayacaktır.