Wordpress Web Sayfası

Wordpress Web Sayfası

Wordpress Web Sayfası

Site yaptırmak istiyorum. Ancak hangi dilde web sayfası yaptıracağım. Hazır bir Wordpress veya Joomla üzerinden web sitesi yaptırmam doğru olacak mı ? Web sayfası yaptırmam için nelere ihtiyaç duyarım ? diye düşünebilirsiniz. Burada size en doğru olacak şekilde neler aradığınızı ve web sayfası yaptırırken dikkat etmeniz gereken konulara değineceğiz.

 

Bir Web Sitesi yaptırıken öncelikle Domain (Alan adı)  ve Hosting‘e (Alan) ihtiyaç duyacaksınız. Domain‘i web sitesi yaptırdığınız yere aldırmaktansa kendinizin alması ileride sorun yaşamanızı en aza indirgeyecektir. Bu yüzden domain alımlarını kendinizin yapması doğru tercih olacaktır. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız. Web sitesini yaptırdığınız yerden bu şekilde bir destek talebinde bulunabilirsiniz. Bir çok firma bu konu da size destek sağlayacaktır. Eğer ki firma illa ki kendisinin halledebileceği konusunda baskı yapıyorsa o firmadan uzak durulması gerektiğini size tavsiye edebiliriz. Hosting ise genel de firmaların sağladığı server hizmetlerinde barındırılmaktadır. Bu size sağlanacak desteğin uzun vade de size daha hızlı ve teknik aksaklıkların daha az karşılaşılması sağlayacaktır. 

Web siteleri ikiye ayrılmaktadır. Wordpress ve Joomla gibi açık kaynak kodlu yazılımlar aracılığı ile geliştirilmesi yapılan web siteleri ve şirketlerin kendi müşteri için hazırlamış olduğu size özel kontrol paneli barındıran web sayfalarıdır. Açık kaynak kod yazılımları genel anlamı ile daha az zahmetli ve hızlı şekilde uygulanabiliyor olmasından dolayı bir çok firmanın tercih ettiği sistem olsa da açık kaynak kodlu olduğundan dolayı dışarıdan müdahaleleri de açık bırakmış oluyorsunuz. Unutmayalım ki Wordpress ve Joomla tarzı web sayfaları ilk olarak blog yazarlarının ihtiyaçları karşılamak adına basit web sayfaları tasarlanması ve hızlı şekilde oluşturulması için tasarlanmıştır. Günümüzde kurumsal web sayfalarının da kullanıldığı bu uygulamalar saldırılara karşı sizi savunmasız bırakır. Bu gibi durumlar canınızı sıkabilir. Bu durumlar ile karşılaşmamak için mutlaka web sitenizi tasarlayan firmaya alt yapı olarak hangi alt yapıyı kullandığını sormalısınız.